Vážení návštěvníci, vzhledem k aktuální meteorologické situaci je zakázán vstup do zámeckého parku. Využijte jej pouze pro přístup k zámku a kavárně, které pro Vás zůstávají otevřené.
Zámecký park
O parku
Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze osmi hektarů. Jeho základní koncepce vznikla po roce 1720. Velkorysé je jeho osové řešení od vstupního pavilonu přes zámecký vestibul, zadní park s rybníčkem a topolovou alejí až k mariánskému sousoší u dnešního vlakového nádraží. Koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.
Dnešní podoba parku pochází z let 1850–1853, kdy došlo k úpravě zámku ve stylu druhého rokoka. Novou úpravu vedl podle architekta Jana Bělského dvorní zahradník Fr. Fritsch, který mimo jiné proslul již kolem roku 1840 nebývalou a účinnou péčí o ovocnářství, zakládal vzorné školky a ploskovické okolí přímo zaplavil novými alejemi a sady ovocných stromů.
Přísná osová symetrie, obdélný tvar, sklon pozemku tak, aby jeho plocha zachycovala co nejvíce slunečních paprsků, naprostá uzavřenost dispozice, která nemá zdůrazněný vjezd ani „čestný dvůr“, to jsou základní motivy středoevropské zahradní architektury.
Terén zahrady vykazuje čtyři terasové stupně. Druhý stupeň od severu, který je zároveň nejvyšší a hlavní terasou, působí jako přirozený útvar. Ve skutečnosti jde o zděnou stavbu, do které jsou pojaty přízemní grotty pod zámkem a vinné sklepy v částech pod arkádou. Zámek s přilehlými arkádami pak rozděluje zahradu
na horní a dolní. Obou částem vévodí uprostřed širokých hlavních cest dvě elipsovité kašny s figurálními vodotrysky. Cennými jsou i pískovcové zahradní doplňky rozmístěné po celé ploše zámeckého parku, dále pak litinové fontánky v terase pod zámkem, a za připomenutí stojí i kuželník u západní ohradní zdi parku.
Z porostů připomeňme alespoň Zerav východní (Thuja orientalis), skupinu vzrostlých Paulownií plstnatých (Paulownia tomentosa), Kaštanovník jedlý (Castanea sativa) a další.
Paulownie plsnatá
Paulownia Tomentosa Steud – Paulownie plsnatá
Pochází z Číny, kde dosahuje výšky až 15 metrů, u nás je nižší.
Olistěním, tvarem květů a celkovým vzhledem se podobá Katalpě. Listy jsou vstřícné, široce vejčité, až 25 cm dlouhé, často mělce trojlaločné, vespod plsnaté. Kvete před rašením listů, v dubnu až v květnu. Květy má krásné, trubkovitě zvonkovité, pěticípé, až 5 cm dlouhé, fialové, uvnitř se žlutými proužky. Vzpřímené laty jsou až 30 cm dlouhé, tobolky jsou hnědé, velikosti a tvaru vlašského ořechu.
Vyžaduje chráněné, volné stanoviště a propustné půdy. V drsných zimách zmrzají květy i mladé dřevo. Množíme je výsevem pod sklem nebo kořenovými řízky. Najdeme ji spíše v parcích na Slovensku, v českých zemích jen vzácně. Sázíme je pouze osamoceně nebo v rozvolněné skupince.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.